Konya Tabldot

Konhaber’deyiz!

Konya’da uzun yıllardır varlık sürdüren firma fabrika ve iş yerlerine tabldot yemek hizmeti sunuyor. Bu hizmet sayesinde çalışan kişilerin dışarıda yemek yemelerini önlüyor ve yemek hizmeti işveren tarafından karşılandığından yemek için harcama yapmamış oluyorlar. Konya tabldot hizmeti sunan firma geniş yemek çeşitliliği ile hizmet veriyor. Ayrıca müşterilerin taleplerine uygun olan yemekleri de listeye ekleyerek personellerin kaliteli yemekleri yemelerine yardımcı oluyor.
Yemekler Hijyen Kurallarına Uygun Olarak Hazırlanıyor
Tabldot yemek hizmeti için yemek üretimi yapan firma gıda konusunda deneyimli olan personellerle çalışıyor. Bu sayede personeller yemeklerin ve yemek malzemelerinin hazırlıklarını hijyen kurallarına uygun bir şekilde yapıyorlar. Böylelikle insanların iyi yıkanmamış sebzeler ve hijyene önem verilmeden yapılan yemekleri tüketmelerini engelliyorlar. Konya catering hizmetlerini yerinde ve taşımalı olarak vermeleri fark etmeksizin hijyen kurallarına uygun olacak şekilde yerine getiriyorlar.
Fabrikalar Dışında Verdikleri Personel Yemek Hizmetleri
Tabldot hizmeti sunan firma fabrikalara özgü olarak hizmet vermiyor. Aynı zamanda fabrikalar dışında personel yoğunluğu fazla olan kurum ve kuruluşlar içinde hizmet veriyor. Fabrikalar dışında personel yemek ihtiyacının karşılandığı yerler arasında; okullar, hastaneler, devlet kurumları, üniversiteler ve holdingler vs yer alıyor. Bu kurumlar için 4 çeşit, 5 çeşit, tatlı +4 çeşit, et ve tavuk içeren menüler hazırlıyorlar. Bu menüleri ise kurum yöneticilerinin taleplerine uygun olarak belirliyorlar ve aylık menü listesini paylaşıyorlar.
Organizasyonlara Özel Yemek Hizmetleri
Catering firmasının sunduğu hizmetler personel yemek hizmetleri ile sınırlı kalmıyor. Firma aynı zamanda organizasyonlar için özel yemek hizmeti sunuyor. Böylelikle organizasyon planlayan kişiler misafirlerine kaliteli ve sağlık standartlarına uygun olarak hazırlanmış yemekleri ikram edebiliyorlar. Konya toplu yemek hizmetinin verildiği organizasyonlar arasında ise şunlar yer alıyor; düğünler, toplantılar, açılışlar, mevlütler, kokteyller, açılış yemekleri, piknik organizasyonları, fuar tanıtımları ve davetler yer alıyor. Bu organizasyonlar için hazırlanan yemeklerde de menü organizasyonu planlayan kişinin talebine uygun olarak hazırlanıyor.
Menülerde Bulunan Yemek Türleri
Personel veya organizasyonlar için verilen toplu yemek hizmetlerinde kişilere sunulan menülerde onlarca farklı yemek türü oluyor. Bu yemek türleri personel, işveren ve organizasyon planlayan kişilerin isteklerine göre şekilleniyor. Menülerde bulunan yemek türleri arasında ise çorbalar, tavuk yemekleri, et yemekleri, pilavlar, köfteler, börekler, tatlılar, meyveler ve salatalar yer alıyor.

Kaynak: https://www.konhaber.com/haber-fabrika_ve_is_yerlerine_tabldot_yemek_hizmeti-1489065.html